Přihlaste se k našemu newsletteru a získejte zdarma e-book s praktickými tipy, jak předcházet hemoroidům a účinně zmírnit jejich příznaky.
16. února, 2024
Krev ve stolici nemusí vždy signalizovat hemoroidy. Zjistěte, jaké další potíže mohou být zodpovědné za krvácení z konečníku a jak je léčit.
Krev ve stolici nemusí vždy signalizovat pouze hemoroidy. Prozradíme Vám, jaké další potíže mohou způsobovat krvácení z konečníku a jak je řešit.
Krev ve stolici dokáže vyděsit každého z nás. Statisticky za ní zpravidla nebývají závažné problémy. Pokud ale jsou, jejich následky mohou být fatální, proto je vždy na místě, konzultovat krvácení z konečníku se svým lékařem.
Hemoroidy (lidově hemeroidy): Oteklé žilní pleteně v konečníku (vnitřní hemoroidy) nebo u řitního otvoru (vnější hemoroidy) patří k nejčastějším příčinám jasně červené krve ve stolici. Objevují se v důsledku zvýšeného tlaku na střeva, a to například kvůli těhotenství, nadváze, častým průjmům a zácpám. Zpravidla se vstřebají samy nebo za pomoci volně prodejných čípků, krému či sedacích koupelí. Mohou se ale také zanítit nebo vyhřeznout, proto je vhodné jejich léčbu konzultovat s lékařem.
Anální trhliny (fissury): Malé praskliny v okolí řitního otvoru jsou často původcem jasně červené krve na toaletním papíru. Objevují se v důsledku tvrdé stolice nebo zácpy a s nimy spojeným namáhavým vyprazdňováním. Obvykle se po pár dnech samy zahojí. Léčbu lze urychlit volně prodejnými mastmi a gely.
Infekce trávicího traktu či střev: Některé virové, parazitární a bakteriální infekce, jako je například salmonela, způsobují bolesti břicha, horečku, úporné průjmy a v důsledku podráždění sliznice střev nebo jiné části trávicího traktu také krev ve stolici. Léčbu těchto onemocnění je nutné konzultovat s lékařem.
Divertikulóza: Je stav, při němž se v tlustém střevě tvoří malé výchlipky (divertikly), jež mohou způsobovat krvácení nebo v nich často vznikají záněty (divertikulitida). Typicky se objevují v důsledku nezdravého stravování, především nedostatečným příjmem vlákniny. Léčba probíhá úpravou jídelníčku.
Nemoci jícnu: Zánětlivá a některá další onemocnění jícnu způsobují zvracení krve nebo její vylučování ve stolici, ta mívá až černou barvu. Potíže s jícnem se objevují například v důsledku refluxu, infekce nebo také v souvislosti s cirhózou jater. Nemoci jícnu je nutné vždy řešit s lékařem.
Vředy: Žaludeční a dvanáctníkové vředy se většinou objevují v důsledku dlouhodobě nevhodné životosprávy, zejména při nadměrné konzumaci alkoholu. Mohou být ale také způsobeny bakteriální infekcí, v reakci na užívání některých léků, stresem nebo kouřením. Někdy způsobují okultní krvácení, jindy je spolu se stolicí vylučována tmavá krev. Často také tyto potíže doprovází silné bolesti břicha, u žaludečních vředů po jídle, u dvanáctníkových nalačno. Vředy je vždy nutné konzultovat s lékařem, a to mimo jiné i proto, že prasklý vřed by mohl způsobit sepsi.
Polypy: Jsou výrůstky na sliznici tlustého střeva, které obvykle značí jasně červená krev na stolici. Ta by proto měla být varovným signálem pro každého z nás, neboť právě polyp je v drtivé většině případů předstadiem rakoviny tlustého střeva. Polypy často provází úbytek na váze a střídání průjmů a zácp. Polypy se odstraňují při kolonoskopii.
Rakovina: Krev ve stolici může být příznakem nádoru tlustého střeva nebo konečníku. Tato příčina ale naštěstí nebývá tak častá.
Autoimunitní potíže: Například Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida jsou autoimunitní poruchy, jež způsobují chronické záněty v trávicím traktu. Typicky je provází krev ve stolici, ale také průjmy, zvýšená teplota, křeče či bolesti břicha.
Každý výskyt krve ve stolici by měl být konzultován s lékařem, neboť jedině on může určit správnou diagnózu. Pokud však krev provází i takové příznaky, jako je studená a lepkavá pokožka, zmatenost, souvislé krvácení z konečníku, nevolnost, zvracení krve, mdloby či závratě, křeče v břiše, zrychlený dech nebo bolest konečníku, je na místě volat záchranku.
Tento text má pouze informativní charakter, neslouží k podpoře užívání léků, ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu neváhejte kontaktovat svého lékaře.
Zdroje:
Autor: Lenka Kolková
Naše interaktivní mapa Vám pomůže najít proktologa bezplatně, rychle a snadno. Zjistíte otevírací dobu, kontakty, naplánujete si trasu v mapách.